Hlavná stránka    |     Svetová architektúra    |     Portfólio    |     Fotky    |     Elektro & Počítače    |     Ja

>> Prvý reproduktor ARO667 použitý ako sub <<


hľadaj cez googla na tejto stránke

Navigácia:


Práve sa nachádzate na:
>> Elektronika y Počítače
   >> Prvý reproduktor ARO667


    Moja prvá bednička bola ARO667, ktorú som získal od školníka zo strednej školy, kde bola použitá ako rozhlas a neskôr ju nahradili modernejšou verziou. Ja som ich získal dohromady 5, 4 som si rozmiestnil po miestnosti a z jedného som spravil sub. Síce to znie smiešne, nakoľko parametre tohoto reproduktora skôr poukazujú na to, že je vhodnejší ako stredový reproduktor, ale vtedy mi to bolo jedno, hlavne, že to hralo :-)

Technické parametry ARO667:

  • Označenie reproduktoru: ARO 667
  • Rozmery [mm]: 203
  • Impedancia [ohm]: 4
  • Maximálný štandartný príkon [W]: 6
  • Vlastná rezonancia [Hz]: 60-90
  • Kmitočtový rozsah [Hz]: 60-10 000
  • Charakteristická citlivosť [dB]: 95
  • Druh magnetického obvodu: Durox
  • Hmotnosť [kg]: 0.84








  • Foto reproduktora:


    Fotky prevzané z vynikájuceho webu, ktorý sa zaoberá reproduktormi repromania.net

    Popis

        Už z hore uvedených parametrov je jasné, že tento reproduktor ani náhodou nemôže byť použitý ako subwofer. Pre tých, ktorý nerozumejú týmto parametrom sa to pokúsim jednoducho vysvetliť. Rezonancia znamená, ako hlboko alebo ako vysoko reproduktor zahrá. Ľudské ucho počuje od nejakých 18Hz až do 25000Hz. Basy sa práve nachádzajú pri týchto spodných frekvenciách. Je to okolo 18 až 35 (50Hz niekedy až 150Hz). Z hore uvedených parametrov už je jasné, že kde začínajú hlbšie basy tento reproduktor končí a nezahrá tieto frekvencie, ale na tie vyššie basy- ktoré ľudské ucho vníma ako triesknie, tak tieto zahrá bez problémov. Ďalej záleží pri posluchu konkrétneho reproduktora ako na miestnosti, tak aj na človeku, pretože každý človek nepočue tak isto ako iný, niekto počuje hlbšie basy a niekto zase výšky. Výška tónu je daná frekvenciou a farba je daná harmonickými frekvenciami.
        Tento reproduktor je veľmi vhodný na to, načo naozaj pôvodne bol určený a to ako rozhlas alebo ako stredový reproduktor do trojpásmových bedničiek. Ako rozhlas bol tento reproduktor zvolený práve z dôvodu veľmi dobrého prezentovania hlasu a vysokej citlivosti (95db).
        Ja som ho použil práve ako sub práve z dôvodu vysokej citlivosti, pretože ako laik som vtedy považoval hlasitosť reproduktoru za hlavné kritérium pri určovaní jeho kvality. Ale v skutočnosti patrí do triedy širokopásmových reproduktorov, ktoré sa používajú skoro vo všetkých spotrebičoch, ktoré vydávajú zvuk, lacnej a strednej triedy.

    Konštrukcia

        Konštrukciu reproduktora nebudem rozvíjať, je to pásovo vyrábaný reproduktor dnes už neexistujúcou firmou tesla (dnes sa volá TVM). Skôr sa vyjadrím ku konštrkcií ozvučnice a zosilovača. Ozvučnica bola pôvodne teslácka ozvučnica, kde bolo pôvodné osadenie vyrabované (ARN 56* a ARV 16*). Našiel som ju cestou zo školy :-). Vyrezal som prednú stenu aby mi tam vošlo ARO 667. Inak som sa s ozvučnicou viacej nezaoberal. Ešte som za reprák neskôr vložil vatelín, aby mal lepšie basy (Vatelín sa tam inak dáva z dôvodu, aby nerezonovala ozvučnica- zbytočne sa tóny vyprodukované zadnou stenou membrány reproduktora neodrážali od stien).

    Foto reproduktora. Zľava- kompletný reproduktor aj s krytkou, bez krytky, pôvodná krabička na reproduktor

        Zosilovač bol opäť iba vyrabovaný z pôvodnj veci. Tento krát padli za obeť staré počítačové repráčiky, kde bol obvod nejaké TDA (už si nespomínam ale aké) Výkon to nejaký dávalo, aj keď to nebolo bohvie čo, ale proste- "HRALO TO" Padol za obeť až tak, že som použil z neho celú prednú krytku, koncový stupeň, potenciometre a aj trafo. Predný kryt som upevnil o konštrukciu ozvučnice, na prednej krytke som urezal z látky tak, aby bol voľný prístup k potenciometrom a vypínači na zosilovači a subwofer bol hotový.

               
    Nevšímajte si bordel v pozadí- inak je to pôvodná konštrukcia počítačových repráčikov
    vyrabovaná a drahocenné súčiastky

    Záver

        A už ostáva iba záver napísať. So zvukom som bol nad mieru spokojný, rerpoduktor som umiestnil na vyvýšené miesto tak, že smeroval do kúta a pripojil som ho do počítača namiesto subwofera a tým pádom basoval vrámci svojich možností a pre mňa až nad mieru. Ďalej som po miestnosti rozmiestnil 4 ďalšie také isté reproduktory a kŕmil som ich opäť počítačovými repráčiky genius-hu-hu. Vtedy som bol spokojný, pokiaľ som nešiel na vysokú školu mechatroniky a nestretol som jedného nadšenca hudby s nickom Martinekk ... ale to je už iný príbeh...

    Obrázky


    Trošku detailnejšie fotky ozvučnice, zosilovača a reproduktorov, ale kvalita nie je bohvie čo- fotené mobilom

    Záverečné video

        Tak a už iba záverečné video, ktoré je opäť samozrejme natáčané iba mobilom a bolo nahrané po dokončení subwoferu a rozmiestnení reproduktorov po miestnosti- ale musím pochváliť aspoň jednu vec- pri pozeraní filmov s priestorovým zvukom to bola krása.

    Info o stránke:


    Stránka je vyrobená pomocou programu Notepad++.
    Je optimalizovaná pre prehliadač Mozilla Firefox, ale fungovať by mala aj na Opere.
    Na internet explorer nebola testovaná- takže v prípade, ak ho používate, stiahnite si radšej jeden zo spomínaných prehliadačov:
      Mozilla Firefox: Download
      Opera: Download


    Návštevnosť:


    Samozrejme návštevnosť stránky neurčuje jej kvalitu, ale akú má reklamu



    Počet prístupov na stránku: counter


    Predpoveď počasia


    Predpoveď počasia je zo stránky webnoviny




    Logo









    Vyrobil v roku 2009 Boom; Grafický návrh: Boom; Písané v HTML pomocou programu Notepad++; Grafický návrh v programoch: Office 2007, Mspaint, Irfanview; Optimalizované pre prehliadač Mozilla Firefox;
    Všetky práva vyhradené
    Design by Boom 2009