Hlavná stránka    |     Svetová architektúra    |     Portfólio    |     Fotky    |     Elektro & Počítače    |     Ja

>> Notebook Fujitsu Siemens Esprimo V6535 <<


hľadaj cez googla na tejto stránke

Navigácia:


Práve sa nachádzate na:
>> Elektro & Počítače
    >> Notebook Esprimo


fujitsu siemens computers

Takže toto je moja mašinka, som s ňou nad mieru spokojný. Notebook popisujú výrobcovia ako pofesionálny notebook, aj keď grafika je iba integrovaná, ale práve výdrž, cena a výzor ma na ňom fascinuje. Aj keď určite by som našiel ľudí, ktorým sa práve takýto výzor nepáči, ale to je na každom.
V článku sa pokúsim opísať tento notebook čo najdetailnejšie a spraviť aj nejaké testy, aby som ho viacej priblížil, ako ho zobrazí obrázok a popis na internete. Inak je to notebook vhodný práve pre študentov alebo menšie firmy práve kvôli veľmi atraktívnej cene a výbave, čo za ňu ponúka (16700,-sk)

notebook v celej svojej kráse zapnutý monitor

Parametre notebooku


Procesor:
Intel Pentium Dual-Core Mobile
T3200 s frekvenciou 2,00 GHz
1 MB L2 Cache
FSB 667 MHz

Čipset:
Intel GL40

Operačná pameť:
2 GB DDR2 667 MHz
Max. 4 GB v 2 slotoch

Displej:
15,4" WXGA TFT
Rozlíšenie 1280 x 800 bodov
16,7 miliónov farieb

Grafická karta:
Mobile Intel GMA 4500M

Multimédia:
Dva integrované reproduktory a mikrofón

Pevný disk:
250 GB, 5400 RPM
Rozhranie Serial ATA

Optická mechanika:
DVD±RW
Komunikácia:
Sieťová karta 10/100/1000 Mb/s Ethernet
WiFi Atheros 802.11b/g

Rozhrania:
4 x USB 2.0
1 x VGA
1 x Ethernet (RJ-45)
1 x Reproduktor/ slúchadla/ line-out
1 x Mikrofón/ line-in
1 x Konektor DC pre AC adaptér
1 x Slot pre zámok Kensington
1 x Express Card 34/54
1 x FireWire
1 x 4v1 Čítačka kariet (SD / MS / MS Pro / MMC)

Napájanie:
Li-Ion batéria 6-cell, 4400 mAh, 48 Wh
Výdrž až 3 hodiny

Rozmery:
363 x 259 x 28-37 mm

Hmotnosť:
2,75 kg

Software:
Bez OS

Testy, fotky a opisy

Procesor:

Procesor pri nezaťažovaní sa sám podtaktuje na hodnotu 998Mhz, čím samozrejme zaručuje pri nenáročnej práci na baterke vyššiu výdrž batérie a tým pádom aj chodu notebooku. Teplota procesora ide od nejakých 35°C pri nezaťažovaní až do 62°C pri permanentnej záťaži, ktorú som vyvolal programom ORTROS.

cpu-z zaťažovaný procesor- screen tesne po záťaži- screen Screeny spravené počas zaťažovania a po záťaži (kliknutím sa maximalizujú)

Display:

Display je matný a preto má tento notebook ďalšie + u mňa v hodnotení,pretože nezáleží na mieste, kde na ňom pracujem, vždy je vidieť, čo potrebujem a nič sa neodráža. Kontrast je trochu slabší oproti môjmu starému LCD, ale na prácu úplne postačujúci. Nakoľko, je to môj prvý notebook, tak nemôžem porovnávať s inými. Ale príjemne sa na neho pozerá. Rozlíšenie je klasické 1280x800 pixelov WXGA. Jediná drobná chybička je asi to, že dole je viacej svetlý ako hore, ale to bol možno zámer práve s ohľadom na to, že hlava človeka, ktorý na ten display pozerá je vyššie. Monitor ide vyklopiť viacej ako 180°

zhora
zlava priamo sprava
zdola
Fotky display v rôznych polohách (pri kliknutí sa maximalizujú)

originál obrázok
Originálna fotka, ktorá sa zobrazovala na hore zverejnených fotkách (pri kliknutí sa maximalizuje)

minimálny jas maximálny jas maximálne možné vyklopenie displeja
Minimálny a maximálny jas- oko foťáka sa prispôsobilo jasu display a preto sa dá iba dedukovať sila podľa jasu pozadia, posledný obrázok zobrazuje maximálne možné vyklopenie displeja (pri kliknutí sa maximalizuje)

Grafická karta

Notebook kedysi dávno bol vnímaný ako prenosné pracovné zariadenie, ale so vzrastajúcou rýchlosťou doby a vynachádzaním nových technológií sa notebook čím ďalej, tým častejšie kupuje práve pre zábavu. Ja som si tento notebook vyberal na prácu a do školy, preto mi ani nevadí grafická karta, ktorá je integrovaná a má označenie Mobile Intel GMA 4500M. Môžem povedať, že je to celkom dobrá grafická karta, pretože dokonca aj na integrovanú sa na nej dá zahrať, skúšal som napríklad Half Life 2 a dokonca som na nej rozbehol aj Episode two. Pri prenosných zariadeniach sa počíta samozrejme aj s nižšími teplotami a hlučnosťou, ako u stolného počítača, pretože stolný počítač nemáte pod klávesnicou, takže ani nemáte za potrebu nejako nadávať na jeho teplotu, ale pri notebooku je to horšie, preto bola aj moja voľba práve integrovaná grafická karta. Dole uvediem aj body, ktoré získala vo viacerých testoch:

3d Mark 03:
V 3d mark 03 získala grafická karta 1463 bodov. Pre porovnanie rovnaký počet bodov získal aj môj starý počítač, ktorý má AMD Sempron 3OOO+, 512MB Ram a grafickú kartu GeForce FX5500(128bit zbernica)
3d Mark 06:
V 3d mark 06 získala grafická karta 503 bodov. V tomto teste môj starý počítač ziskal 73 bodov. Nerozumiem tomuto skoku, ale 2003 testovala celý počítač, ale pravdepodobne tento skok bol zapríčinený práve verziou 3D marku, pretože na notebooku je predsa silnejší procesor, čo je aj vidno na skóre na screenu napravo->

3D mark 06
FullHD video:
Full HD video som skúšal prehrávať nejaký dokumentárny film z discovery, procesoru dalo toto video zabrať menej než na polovicu, na starom počítači, kde bol Sempron 3000+ mi trhalo Full HD a procesor neklesol pod 100%. Testované video je vo formáte wmv. Neskôr som skúšal klasickejšie formát pre FullHD video a to mkv a procesor sa touto operáciou zaoberal 30% svojej sily.

3D mark 06

Klávesnica

Klávesnica je zaujímavo farebne ladená k notebooku. Veľmi príjemne sa mi na nej píše na rozdiel od klasického desktopu, pretože omnoho menšia sila je potrebná pre stlačenie klávesy. Inak nepatrí do rady klasických notebookov, pretože je ako keby z jedného kusa a v strede sa jemne prehýba, ale to je asi v tejto cenovej kategórií samozrejmé, ale nevšimol som si nejakú vadu, žeby mi to pol milimetrové prehýbanie prekážalo pri písaní alebo práci. Rozloženie kláves je tiež klasické a veľmi si pochvaľujem práve to, že ctrl je n aozaj na kraji a nie ako na niektorých notebookoch je na kraji fn.
Fotka klávesnice a jej farebné ladenie s ostatkom notebooku->



fotka klávesnice

Hmotnosť a rozmery

Hmotnosť aj rozmery sedia s hore uvedeným popisom z internetového obchodu. Hmotnosť je trošku nižšia ako klasický 15,4" ale nie najnižšia

3D obrázok zobrazujúci rozmery a hmotnosť notebooku->
hmotnosť a rozmery

Teplota

Teplota je rovnomerne rozmiestnená na vrchu notebooku. Jediné dve miesta sú, kde je výraznejšia, a to touch pad a ľavá horná strana, ale tam je to cítiť iba pri ťažkom dychtení procesora, inak je tam teplota rovnaká ako ostatná časť šasi. Nakoľko je klávesnica tak zaujímavo riešená v strede notebooku, tak je vo všetkých častiach rovnako teplá (nie je teplotne nepríjemná). Horšie je to zo spodu notebooku- pod touch padom počas hrania nejakej hry sa to celkom pekne zohreje, približne na tých 45°C. Ďalšia súčiastka, ktorá sa zohrieva na notebooku je adaptér, ale ten sa nezohreje až na nejakú teplotu, na ktorej by sa dali variť vajíčka. Jeho teplota je takých 45°C. Neviem, či merania sú presné- ale kľudne ho udržíte v ruke.

Hlučnosť

S hlučnosťou je na tom veľmi dobre. Začnem od spustenia až po vypnutie počítača. Pri spustení sa spustí ventilátor (neviem, či na plné otáčky, ale neni to nejako moc hlasné) a v priebehu sekundy sa vypne. Po naštartovaní počítača sa asi až po 5-tich minútach spustí ventilátor- ak ste v miestnosti, kde je mierny hluk (prednáška, beží pri ňom aj desktop) ani si to nevšimnete, ale ak ste v miestnosti, kde je absolútne ticho a počujete iba jemné točenie hard disku v notebooku, tak sa aj trochu zľaknete :-). Inak ventilátor aj na plné otáčky je tichý (aspoň v porovnaní s mojim starým počítačom). Potom sa ventilátor točí asi znovu 5 minút a opäť sa vypne- takže asi 50% času spusteného notebooku beží ventilátor, ale samozrejme iba vtedy, ak ho nezaťažujete, ak sa na ňom hráte, tak samozrejme musíte počítať s tým, že sa ventilátor nezastaví- počas merania hlučnosti som si ukladal dokumenty, takže som iba kopíroval a vkladal, žiadne zaťažovanie. Celkovo s hlučnosťou som spokojný.

Po čase môžem povedať, že žiaden nárast hlučnosti nenastal, a zistil som, že otáčky ventilátora sa dajú znížiť vstavanou funkciou notebooka, ktorá sa vyvolá FN+F11, vtedy sa stane to, že horná hranica procesora sa zasekne na 997MHz a vyššie nepôjde a tým pádom sa znížia aj otáčky ventilátora.

Batéria a adaptér

Batéria je tiež dôležitá pre výber notebooku, to bolo pre mňa hlavné kritérium nakoľko navštevujem vysokú školu. Výdrž je pre mňa veľmi uspokojivá. Ešte som neskúšal koľko vydrží maximálne, ale keď som skúšal výdrž, tak pri ukladaní dokumentov a presúvaní aj väčších súborov som sa dostal na hranicu 3 hodín (celý čas rozmýšľal disk) Takže predpokladám, že vydrží aj vyše 3 hodín na prácu v teréne, kedy sa nebude neustále pristupovať na disk a bude sa napríklad prezerať internet, alebo iba písať. 2 hodiny mi vydržal, keď som si na baterke nainštaloval z DVD Half life 2 a potom som sa ho celý čas hral. Inak technické paramettre batérie sú uvedené vyššie v popise z internetového obchodu. Pracuje na napätí 11,1V. Adaptér je na 2OV 3,25A, zaujímavosť je, že nepotrebuje zem a tým pádom mu stačí aj kábel z rádia.

baterka a jej uloženie v notebooku system ukazuje vyše 3. hod na min jase adapter
Fotky batérie, počítačového programu, ktorý zobrazuje približnú výdrž na baterke a adaptéru

Reproduktory & zvuk

V tomto prípade som sklamaný- hrajú ticho a zle, ale to bude asi preto, že som zvyknutý na svoje domáce Tesly- takže repráky ani nepoužívam, inak sa nachádzajú pod monitorom.

Reproduktory Reproduktory na notebooku

Šasi a rozloženie konektorov

Šasi je z klasického plastu, ako klasický notebook v tejto cenovej kategórii (nie je nejako špeciálne vystužený ako napríklad lenovo, alebo hp). Ale monitor drží veľmi pevne a dá sa zatvoriť iba za okraj displeja, nie je potrebné ho zatvárať iba v strede, ako je to nutné pri niektorých, pretože majú konštrukciu natoľko labilnú, že sa display ohýba. Šasi notebooka nie je biele ako vypadá na každom obrázku, je tak pekne ladené do strieborna, ale to je vidno iba v skutočnosti. Rozloženie konektorov je podľa mňa veľmi dobre vyriešené, páčia sa mi hlavne USB konektory, ktoré sú 4, dva zo zadu a po každej strane jeden, čo si myslím je veľmi pohodlné s ohľadom na pripájanie viacerých zariadení- myš, numerická klávesnica, a je to riešené aj s ohľadom pre krátkosť notebookových myší alebo pravákov a ľavákov:

audio konektory čítačka kariet- číta: MS, MS Pro, MMC Led- zľava do prava- wifi-bluetooth, ON, E, HDD, Bateria, Caps lock, Num lock
Audio konektory, čítačka kariet, ledky pre indikáciu stavu notebooku

Ľavy pohľad na notebook
Ľavý pohľad na notebook, kde sa nachádza sieť, zámok kengiston, USB, vetrák, 1394, a Express Card

Pravý pohľad na notebook
Pravý pohľad na notebook, kde sa nachádza USB a DVD napaľovačka

dvojica zadných USB Napájací konektor a VGA výstup Vypinac Expres card
Zadná stena notebooku, kde sa nachádzajú ľx USB 2.0, VGA výstup, napájací konektor a batéria, ďalší obrázok je vypínač- myslím že má jednu výbornú vlastnosť- niew je podsvietený, takže neruší pri práci osvetľovaním a posledný obrázok je expres card

zatvorený notebook
zatvorený notebook od pravého rohu otvorený notebook aj s CD- romkou polovične zatvorený notebook
notebook zo spodnej strany
Fotky notebooku

Ostatné časti notebooku

Hard disk:
Hard disk je 250GB, ja som si ho rozdelil po rade kamaráta na 3 partície, jedna má 35GB a je na nej systém, druhá 200GB na dáta a tretia má 4GB a slúži na virtuálnu pamäť.


Vpravo je test Hard disku v HD Tune->
HD Tune- test disku
DVD napaľovačka:
Neviem povedať, či je hlučná, ale vrámci rýchlosti, ako práve číta, ale pre jedno CD- a to práve to originál je dosť hlučná a dokáže rozkmitať aj plasty, ale to mi robí iba pri tom CD, iné CD alebo DVD či originál, či napálené to nerobia. Inak čítala mi zatiaľ všetko. Názov je Optiarc DVD-RW AD7590S. V Nere sa dal spraviť test čítania DVD rýchlosti 4x.

Ram
Ramka má 2GB 667MHz, myslím si, že na dnešnú dobu postačujúca, nakoľko XP podporuje iba 3GB a viacej ram podporuje iba 64 bit Vista.

Touch pad
Touch pad je v jednej úrovni s ostatnou konštrukciou notebooka, preto sa Vám môže stať ako mne, že sa objavíte prstom niekde mimo oblasti, ale má to samozrejme aj výhodu a to práve takú, že nie je náročný ná údržbu.

Operačný systém
Operačný systém k notebooku nebol a ja som zvolil XP s ohľadom na to, že Vista ešte stále nie je natoľko pre mňa výhodná aby som si ju dal, nepáči sa mi na nej neustále rozmýšľanie disku a jej výzor, ktorý mi pripomína cukríkovo- zrkadlovú dobu. Ale to je názor každého. XP mi tu beží svižne a nevšimol som si zatiaľ žiadne problémy s kompatibilitou alebo podobne. Xp je naj

Neskoršie poznatky

Čo sa skrýva v útrobách...

Neskôr som ho zo zvedavosti otvoril a idem sa podeliť s Vami o získané informácie. Hard disk sa mi nepodarilo vybrať, je to škoda, ale nešpekuľoval som, prečo nešiel, ešte to je v záruke. Ramka ako inak china, procesor má chladenie spravené tak ako vidíte na fotke, inak nič zaujímavé som týmto zásahom nezistil.

otvorená krytka hard disk procesor ramka Obrázky zľava doprava- otvorená spodná krytka, umiestnenie hard disku, chladenie a umiestnenie procesora a ramka

Záver

Notebook patrí v skutočnosti k profesionalnym notebookom, a je aj zaradený medzi profesionálne na originálnej stránke výrobcu Ja som si ho vybral ako notebook na štúdium a vybral som si ho iba náhodou, pôvodne som chcel niečo od hp compaq, ale moja návšteva v obchode sa skončila kúpou práve tohto notebooku, rozhodol som sa preň práve preto tak rýchlo, lebo za cenu 16 700,-sk ponúkal dosť bohatú výbavu, aj keď web cameru nemá, ale myslím si, že tú mi ani netreba. Fascinovalo ma na ňom hlavne výzor, ktorý na internetových obrázkoch vypadal pre mňa odpudivo, ale skutočnosť bola iná, ďalej to bol matný displej, výdrž 3 hodiny, hmotnosť 2,75kg a zaujímavo farebne ladená klávesnica.

Esprimo série V

Info o stránke:


Stránka je vyrobená pomocou programu Notepad++.
Je optimalizovaná pre prehliadač Mozilla Firefox, ale fungovať by mala aj na Opere.
Na internet explorer nebola testovaná- takže v prípade, ak ho používate, stiahnite si radšej jeden zo spomínaných prehliadačov:
  Mozilla Firefox: Download
  Opera: Download


Návštevnosť:


Samozrejme návštevnosť stránky neurčuje jej kvalitu, ale akú má reklamu



Počet prístupov na stránku: counter


Predpoveď počasia


Predpoveď počasia je zo stránky webnoviny




Logo









Vyrobil v roku 2009 Boom; Grafický návrh: Boom; Písané v HTML pomocou programu Notepad++; Grafický návrh v programoch: Office 2007, Mspaint, Irfanview; Optimalizované pre prehliadač Mozilla Firefox;
Všetky práva vyhradené
Design by Boom 2009